Mevsimsiz Arşiv
Benceajans

Tema, Erzurum

Siyah – beyaz  fotoğrafları çıkardım albümden. İyice soluklaşmış kağıttaki  Karayazı’da okuttuğum öğrencilerimin yüzlerine  baktım. Şu İrfan değil miydi, şu da Mehmet, bu da posta müdürünün kızı Emel…Evet bazılarını net, bazılarını da hayal meyal hatırlıyordum. Ya şu, okul çıkışı mutlaka uğradığımız kahvenin sahibi Halis Polat, özel idare memuru Cemal Abi, Bitlisli Feyzo, Espiyeli Nurettin, Adanalı Ferruh….

İnternete daldım.Karayazı’yı araştırdım. Aman Allahım, olamaz! Celal Şaka yine belediye başkanı!  25 yıl önce de aynı görevdeydi… YİBO  lojmanlarından birinin  zemin katında kalırdık. Bir odasında Denizlili Selahattin Yücel  ile ben, diğer odada savci Atilla Bey. Lojmanın penceresinden seyrettiğimiz tek bir manzara vardı,  kar. Göz alabildiğine kar.Tek bir siyahın – grinin olmadığı deniz gibi beyazlık.   

Sobalarda yanan  tezeklerden  çıkan  o ağır koku geldi burnuma. Karayolarının durdurak bilmeyen iş makinelerinden çıkan motor sesi yankılandı kulaklarımda. Milliyet’in geleneksel Yılın Sporcusu Anketine oyunu atan kaymakamımız Murat Yıldırım geldi gözlerimin önüne. Haber ve fotoğrafı gazetede çıkınca, “Engin Bey, sayenizde  çoktan izini kaybettiğim  okul arkadaşlarım beni aradılar ” demişti sevinçle.   

 

Erzurum’a giderken mazide kalan eski bir sevgiliyle buluşmaya giden  aşıklar gibi heyecanlıydım Uçakta,  “ 25 yıl sonra “ dedim içimden. Acaba bir tanıdık görebilecek miydim?

TEMA Vakfı, Temsilcileri ve  Sorumluları Koordinasyon Toplantısı, 13 – 15  Nisan  tarihlerinde Erzurum ili Palandöken Kayak Tesislerinde yapıldı. 77 İl ve 35 İlçe örgütlerinden yaklaşık  250 kişi katıldı


İlk başlarda ilerleyen yaşından dolayı uzun seyahat edemeyeceği ve bu toplantıya iştirak edemeyeceğini duyduğumuz TEMAVakfı’nın kurucusu, Hayrettin KARACA’nın bir delikanlı edasıyla toplantının  başından sonuna kadar bizleri yalnız bırakmaması sevindiriciydi.

Hayrettin KARACA açılış ve kapanış esnasında yaptığı konuşmalarda sürekli olarak “TEMA Vakfı artık gücünün farkında olmalı ve gücünü kullanması gerektiğini  “, “ Bu gün sahip olduğu güç’e rağmen verdiği mücadeleyi yetersiz bulduğunu”  her cümlesinde ima ediyor;     “ TEMA’nın görevi sadece ağaç dikmek yada ağaca sahip çıkmak olmadığını, toprağa daha fazla sahip çıkması gerektiğini “ belirtiyor,  "Tarım alanlarını yabancılara satılıyor. Tüm tarım alanları yabancılara satılsın da ben de Hayrettin olarak Türkiye’nin topraklarını korumak derdinden kurtulayım “ diyordu.


Toplantıda Prof Dr. Mikdat Kadıoğlu,” Küresel İklim Değişikliği”, TEMA Danışmanı Mahir Gürbüz’de “Toprak Kuruma Kurulları” hakkında bilgi verdi.

Palandöken Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Kayak Tesisleri personelinin  sıcak ve samimi  ilgisi bizi mutlu etti. Nisan 15’inde de aralıklı yağan kar ve şiddetli soğuğa rağmen  güzel bir iki gün geçirdik. Erzurum’a özgü cağ kebabı,  kadayıf tatlısı ve o güzel yoğurdunun tadı hala damağımda.

Bu arada, Erzurum 2011 Uluslararası Üniversiteler Kış Sporları Olimpiyatlarına kilitlenmiş durumda.


Ev sahibi TEMA Vakfı Erzurum İl Temsilcisi Işıl BEDİRHANOĞLU ve GENÇTEMA ekibine, destek veren Sayın Erzurum Valimize, Atatürk Ü. Rektörümüze, Erzurum Büyük şehir Belediye Başkanına  ve  bu toplantı için  emeği geçen herkese;  benimle beraber bu toplantıya katılan değerli arkadaşım Engin Alataş’a ve babasına da, Karayazı hayaliyle yanıp tutuşan bana; Aşkale gerçeğini yaşattığı için sonsuz teşekkür ediyorum.

www.mevsimsiz.net © 2010